Nasz Pan Jezus Chrystus wykorzystywał czynione przez siebie cuda, aby ukazać idącym za Nim, jakie znaczenie ma wielka wiara tych, którzy pragną być uzdrowieni – nauczał x. Rafał Trytek ICR, sprawujący 21 stycznia 2024 roku Mszę Świętą we wrocławskim Oratorium Świętego Józefa Opiekuna Kościoła Świętego. Syn Boży zapowiedział także nadejście nowych czasów: komentując zachowanie przywołanego w Ewangelii dowódcy, stwierdził, że nie widział w Izraelu tak wielkiej wiary jak u tego setnika. Ludy, które nie były wybrane i przez tysiąclecia pozostawały z dala od Pana Boga, tęskniły za Stwórcą i przyjmowały cuda jako świadectwo Boskości i misji naszego Pana Jezusa Chrystusa. Ci natomiast, których przodkowie żyli niegdyś znacznie bliżej Boga, wzgardzili Zbawicielem. Również dla współczesnych wiernych jest to przestroga, abyśmy pozostawali w pokorze.
Zadaniem Kościoła katolickiego jako instytucji było przygotowanie ewangelizacji wszystkich ludów świata. Przyszłe katolickie narody stawały się jego częścią poprzez chrzest i podporządkowanie się władzy papieży. Tak było m.in. z Francją i Polską. Król Franków przyjął z rąk św. Remigiusza chrzest i przez wiele setek lat jego następcy i ich poddani wyznawali wiarę nieskażoną błędem i herezją. Niestety, siły zła prowadziły działalność wywrotową w krajach katolickich, a ich ofiarą stał się zgilotynowany 21 stycznia 1793 r. król Francji i Nawarry Ludwik XVI (potomek – przypomniał duszpasterz Tradycji – także wielkopolskiego rodu Leszczyńskich). Rewolucjoniści w akcie świętokradztwa targnęli się na Pomazańca Bożego. Drugi z procesów rewolucyjnych w osiemnastowiecznej Europie doprowadził natomiast do likwidacji państwa polskiego. Nasza ojczyzna została rozdarta przez protestanckie Prusy, prawosławną Rosję i pogrążającą się w błędach józefinizmu Austrię.
Dziś powinniśmy poświęcić Polskę jej świętym patronom oraz Królowej – Najświętszej Maryi Pannie. Zwracajmy się do nich, prosząc, aby Polska ponownie stała się krajem katolickim, w którym przywrócone będą sprawiedliwość i praworządność, a także chrześcijańskie zasady współżycia społecznego.