STRONA INTERNETOWA POWSTAŁA W CELU PROPAGOWANIA MATERIAŁÓW DOTYCZĄCYCH INTEGRALNEJ WIARY KATOLICKIEJ POD DUCHOWĄ OPIEKĄ św. Ignacego, św. Dominika oraz św. Franciszka

Cytaty na nasze czasy:

"Człowiek jest stworzony, aby Boga, Pana naszego, chwalił, czcił i Jemu służył, a przez to zbawił duszę swoją. Inne zaś rzeczy na obliczu ziemi są stworzone dla człowieka i aby mu pomagały do osiągnięcia celu, dla którego jest on stworzony"

Św. Ignacy Loyola


"Papa materialiter tantum, sed non formaliter" (Papież tylko materialnie, lecz nie formalnie)

J.E. ks. bp Guerard des Lauriers



"Papież posiada asystencję Ducha Świętego przy ogłaszaniu dogmatów i zasad moralnych oraz ustalaniu norm liturgicznych oraz zasad karności duszpasterskiej. Dlatego, że jest nie do pomyślenia, aby Chrystus mógł głosić te błędy lub ustalać takie grzeszne normy dyscyplinarne, to tak samo jest także nie do pomyślenia, by asystencja, jaką przez Ducha Świętego otacza On Kościół mogła zezwolić na dokonywanie podobnych rzeczy. A zatem fakt, iż papieże Vaticanum II dopuścili się takich postępków jest pewnym znakiem, że nie posiadają oni autorytetu władzy Chrystusa. Nauki Vaticanum II, jak też mające w nim źródło reformy, są sprzeczne z Wiarą i zgubne dla naszego zbawienia wiecznego. A ponieważ Kościół jest zarówno wolny od błędu jak i nieomylny, to nie może dawać wiernym doktryn, praw, liturgii i dyscypliny sprzecznych z Wiarą i zgubnych dla naszego wiecznego zbawienia. A zatem musimy dojść do wniosku, że zarówno ten sobór jak i jego reformy nie pochodzą od Kościoła, tj. od Ducha Świętego, ale są wynikiem złowrogiej infiltracji, jaka dotknęła Kościół. Z powyższego wynika, że ci, którzy zwołali ten nieszczęsny sobór i promulgowali te złe reformy nie wprowadzili ich na mocy władzy Kościoła, za którą stoi autorytet władzy Chrystusa. Z tego słusznie wnioskujemy, że ich roszczenia do posiadania tej władzy są bezpodstawne, bez względu na wszelkie stwarzane pozory, a nawet pomimo pozornie ważnego wyboru na urząd papieski."

J.E. ks. bp Donald J. Sanborn

piątek, 11 listopada 2022

x. Rafał Trytek ICR: Głos kapłański na miesiąc listopad

 

Niech będą pochwaleni Jezus Chrystus Król i Matka Boża od Cudownego Medalika!

         Spośród naszych licznych świętych Pięciu Braci Męczenników oraz święci Andrzej Żórawek i Benedykt są najmniej znani. Wszyscy wywodzą się z reguły św. Benedykta. Zakony tej reguły zostały w Polsce niemal całkowicie zniesione po rozbiorach, co pociągnęło za sobą częściowe zapomnienie o rodzimych świętych benedyktyńskich. Spośród Pięciu Braci Męczenników dwóch – Benedykt i Jan – było Włochami, wysłanymi do Polski przez św. Romualda. Mnich ten tworzył już wtedy swoją reformę benedyktynów, zatwierdzoną później jako zakon kamedułów.

Św. Benedykt pochodził z Benewentu. Gdy miał kilkanaście lat, jego zamożni rodzice kupili mu święcenia kapłańskie (świętokupstwo było niestety wtedy dość powszechne), ale nie przeszkodziło mu to w osiągnięciu świętości. Wraz ze św. Janem został wysłany do Polski na misje. Święci Izaak i Mateusz byli rdzennymi Polakami. Św. Bruno z Kwerfurtu pisze o nich, że byli „z kraju i mowy słowiańskiej”. Piąty ze świętych – Krystyn lub Kryspin – był bratem konwersem i kuchcikiem. Wszystkich Pięciu zamordowano w nocy z 10 na 11 listopada 1003 roku, przed świętem św. Marcina. Święci Izaak, Mateusz i Krystyn są pierwszymi kanonizowanymi Polakami. Kanonizował ich papież Jan XVIII. Kult Pięciu Braci Męczenników jest szczególnie silny w Polsce, Czechach i Włoszech.

Święci Andrzej Żórawek i Benedykt żyli nieco później, za pustelnię obierając sobie Tropie nad Dunajcem (między Nowym Sączem a Tarnowem). Stamtąd podążyli pod Nitrę. Tradycja liturgiczna (mszał rzymski) również im przypisuje misję od św. Romualda. W wyniku zaborów doszło do licznych kasat klasztorów benedyktyńskich w Polsce, wraz z najstarszym opactwem w Tyńcu i jego przeoratem w Tuchowie. Spośród licznych niegdyś opactw cysterskich na ziemiach polskich (również reforma benedyktynów) ostało się tylko opactwo w Szczyrzycu wraz z filią w Ludźmierzu. Z reguły św. Benedykta wyszli św. Wojciech i błogosławiony Wincenty Kadłubek, biskup krakowski, dziejopis narodowy i w końcu cysters.

Dziękujmy Bogu za ogromną pracę synów św. Benedykta nad chrystianizacją ziem polskich! Do cysterek tzw. biskupich, czyli niewłączonych do kongregacji cysterskiej, a przez to uważanych często za benedyktynki żyjące po cystersku, należała św. Gertruda Wielka, jedna z pierwszych i największych czcicielek Najświętszego Serca Pana Jezusa. W dniu jej święta (16 listopada) mamy również święto Matki Miłosierdzia, czyli Ostrobramskiej.

W naszym polskim kalendarzu mamy w listopadzie święta św. Stanisława Kostki i bł. Salomei. Św. Jozafat z kolei jest czczony w całym Kościele powszechnym.

Pamiętajmy w listopadzie o modlitwach i odpustach za zmarłych!

Z kapłańskim błogosławieństwem

x. Rafał J. Trytek ICR