Wtorek 15.IV. feriaMsza św. o godz.18.30
Środa 16.IV. feria
Msza św. o godz.7:20
Wielki Czwartek 17.IV.
Msza św. o godz.18:30
Wtorek 15.IV. feriaMsza św. o godz.18.30
Drodzy Przyjaciele i Dobroczyńcy,
Sobór Watykański nieomylnie nauczał:
„Albowiem Ojcowie IV Soboru Konstantynopolitańskiego, idąc śladem swych poprzedników, ogłosili następujące wyznanie wiary: «Pierwszym warunkiem zbawienia jest przestrzeganie zasad prawdziwej wiary. A przecież nie można pominąć postanowienia Pana naszego Jezusa Chrystusa, który mówi: Ty jesteś Opoka, a na tej opoce zbuduję Kościół mój (Mt. 16, 18) i słowa te znajdują potwierdzenie w faktach, gdyż wiara katolicka zawsze była zachowana nieskalana na Stolicy Apostolskiej i głoszona święta nauka»…
Kwiecień jest miesiącem poświęconym Najświętszemu Sakramentowi, dlatego w tym numerze biuletynu chciałbym omówić niektóre przepisy liturgiczne odnoszące się do Eucharystii i Ofiary Mszy Świętej. Gdy bowiem rozważymy szczegóły ustanowionych przez Kościół katolicki przepisów dotyczących celebracji Mszy Świętej, udzielania Komunii Świętej oraz szacunku wobec Najświętszego Sakramentu znajdującego się na ołtarzu, docenimy bardziej znaczenie teologicznego aksjomatu, lex orandi – lex credendi, czyli prawo/norma modlitwy jest prawem/normą wiary. Zaiste, Kościół katolicki mocno wierzy w to, że słowa Chrystusa – To jest Ciało Moje, to jest kielich Krwi Mojej oraz jego prawa są stałym przypomnieniem Rzeczywistej Obecności Chrystusa pod postaciami chleba i wina.
Po pierwsze, Kościół katolicki nakazuje swoim kapłanom by klękali bezpośrednio przed i po dotknięciu Najświętszego Sakramentu; a ponadto, pierwszą czynnością po otwarciu tabernakulum i ostatnią przed jego zamknięciem jest przyklęknięcie w akcie adoracji. Jest to nieustannym przypomnieniem o skupieniu wobec Rzeczywistej Obecności Pana Jezusa. Kolejna rubryka mówi o tym, że od momentu dokonania konsekracji chleba w Ciało Chrystusa, palec wskazujący i kciuk obu rąk kapłana pozostają złączone dla uchronienia świętych cząsteczek (Hostii) znajdujących się na jego palcach.
Deo gratias et Mariae!
JE x. Bp Charles McGuire
Deo gratias. Dziękuję biskupom za odwagę i pokorę. Niech Bóg sprawi, że to spotkanie przyniesie wiele owoców. Amen.
Kazanie ks. Rafała Trytka wygłoszone na IV niedzielę Wielkiego Postu 30.03.2025, w kaplicy Matki Bożej Królowej Polski w Krakowie, ul. Sarego 18/2.
Grafika ilustracyjna |
"Rycerz Niepokalanej 1922" wznowiony po roku 1952 nie ma żadnych naleciałości modernistycznych i jest wydawany w duchu o. Maksymiliana Marii Kolbego w pełnym oddaniu Chrystusowi i Niepokalanej.
W najbliższy wtorek obchodzimy uroczystość świętego Piusa X. Niemożliwe, byśmy nie zwrócili szczególnej uwagi na tego wielkiego świętego, gdyż jest on naszym przywódcą w walce z modernizmem. Nasz opór wobec modernizmu nie opiera się bowiem na naszym własnym autorytecie, lecz raczej na autorytecie owego wielkiego papieża i świętego, który sto lat temu wskazał modernistów palcem, i powiedział: „Jeśli uda im się zrealizować postulowany przez siebie program, zniszczą Kościół”. I właśnie walka z modernizmem jest bez wątpienia najważniejszym aspektem jego życia. Stanowi też prawdopodobnie główną przyczynę, dla której został ogłoszony świętym.
Lecz winniśmy przyjrzeć się innym aspektom jego świętości. Często koncentrujemy się na walce Piusa X z modernizmem, lecz był on święty pod wielu innymi względami. Zauważamy trzy główne „obszary”, na których zaznaczyła się jego świętość. Pierwszym była jego miłość i wrażliwość wobec ubogich. Drugim – zapał w realizowaniu obowiązków stanu. Trzecim zaś: pokora.
![]() |
Grafika ilustracyjna |
Msza św. o godz.18:30
W tym nowym 2025 roku, przypada 1700 rocznica zwołania Anno Domini 325 Soboru Nicejskiego. Za pontyfikatu papieża św. Sylwestra sobór potępił heretyka Ariusza, który zaprzeczał Bóstwu Chrystusa; zadekretował również, że święta Wielkanocy będą powszechnie obchodzone – tak jak miało to miejsce w Rzymie – w pierwszą niedzielę po pierwszej pełni księżyca po równonocy wiosennej. Na tym soborze był obecny św. Atanazy, aby energicznie bronić świętego dogmatu Bóstwa Chrystusa.
Niektórzy twierdzą, że przyszły Ojciec Święty z pewnością zniósłby takie ryty, ponieważ graniczą one z nadużyciami liturgicznymi spotykanymi w Novus Ordo Missae Pawła VI. Dlatego (jak mówią) mogą usprawiedliwić antycypowanie takiego działania, samodzielnie powracając w swoich kaplicach do rytów sprzed 1956 roku.
Jednak epikeia może być stosowana jedynie w celu podążania za wolą prawodawcy, która jest już znana i wyrażona, a nie w przewidywaniu przyszłego nakazu kogoś, czyje stanowisko w danej kwestii nie jest dokładnie określone. W związku z tym wydaje się, że powoływanie się na epikeię w tym przypadku stanowiłoby niewłaściwe zastosowanie tej zasady i nie byłoby zgodne z duchem posłuszeństwa wobec tego, co zostało jednoznacznie nakazane.
(opr. na podst.: Mszał Rzymski, Poznań 1949)
Kościół Święty chce byśmy nasze niezdarne wysiłki około zbawienia połączyli z intencjami Boskiego Serca Pana Jezusa. Sami jesteśmy niezwykle wręcz odporni na natchnienia Ducha Świętego i potrzebujemy się przymuszać by wziąć na ramiona swój krzyż. Dlatego jest dobrze, że życie zmusza nas do wyrzeczeń, a rozczarowania i cierpienia ukazują nam beznadziejność naszych naturalnych wysileń. "Bez Boga ani do proga"- wiedzieli nasi przodkowie; mądrzejsi od nas pod każdym względem.
Marzec to miesiąc świętego Józefa. Ofiarujmy mu dzieło naszego nawrócenia, umierających i prośmy o ochronę Kościoła Bożego i protekcję przed demonami!
Błogosławionego Wielkiego Postu!
ks. Rafał Trytek
Poniedziałek 10.III. 40 Męczenników