DEKLARACJA DOKTRYNALNA

czwartek, 27 października 2022

J. Exc. Bp Marek A. Pivarunas CMRI: List Rektora seminarium Mater Dei, październik AD 2022

 LIST REKTORA SEMINARIUM MATER DEI


Drodzy Przyjaciele i Dobroczyńcy,

      W październiku obchodzimy święto tytularne naszego seminarium "Mater Dei" – Matki Bożej, 11 października, święto Boskiego Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny. Powodem, dla którego ten tytuł Matki Bożej został wybrany już w 1989 r. (kiedy seminarium zostało przeniesione z Mount St. Michael w Spokane, Washington, do Omaha) jest to, że Jezus Chrystus, Wieczny Najwyższy Kapłan, spędził 30 lat z Jego 33 lat na ziemi w życiu ukrytym w Nazarecie w towarzystwie Jego Świętej Matki Najświętszej Maryi Panny. Ponieważ seminarium jest kolejnym Nazaretem, aby przygotować przyszłych kapłanów, Matka Boża jest ważną częścią tych formacji.

 To święto zostało ustanowione przez papieża Piusa IX w 1931 roku, aby uczcić 1500 rocznicę Soboru w Efezie w 431 roku n.e. za pontyfikatu papieża św. Celestyna I. Okazją do zorganizowania tego ekumenicznego soboru było potępienie herezji Nestoriusza, który heretycko twierdził, że w Chrystusie były dwie osoby – jedna Boska i jedna ludzka i w konsekwencji zaprzeczył że Najświętsza Maryja Panna powinna otrzymać tytuł Matki Bożej.

 Wszechmogący Bóg w swojej Opatrzności wzbudził św. Cyryla z Aleksandrii, aby bronił prawdziwej nauki, że Chrystus był rzeczywiście jedną Osobą o dwóch naturach połączonych w unii hipostatycznej. Pismo Święte jasno wyraża tę wspaniałą tajemnicę Wcielenia. Św. Jan rozpoczyna swoją Ewangelię, która jest czytana na zakończenie Najświętszej Ofiara Mszy Świętej: „Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, a Bogiem było Słowo [...] A Słowo ciałem się stało”.

 Na długo przed przyjściem Chrystusa Izajasz prorok przepowiedział : „Oto Panna pocznie y porodzi Syna, y nazową imię iego Emmanuel”. (Iz. 7:14) Później ten sam prorok przepowiedział : „Abowiem maluczki narodził się nam, y syn iest nam dany, y stało się panowanie na ramieniu iego, y nazową imię iego : Przedziwny, radny, Bóg, mocny, ociec przyszłego wieku, książę pokoiu.” (Is. 9:6)

 Podczas nawiedzenia Maryi, jej kuzynka, Elżbieta, „napełniona Duchem Świętym”, wykrzyknęła, „a skądże mnie to, że przyszła matka Pana mego do mnie?” Tak więc Sobór Efeski powtórzył to, co Kościół zawsze utrzymywał: że Chrystus był jedną Osobą o dwóch naturach, i słusznie nazywano Maryję THEOTOKOS – Matką Boga.

 Św. Cyryl z Aleksandrii, w jednym ze swoich listów na ten temat, wymownie napisał temat, wymownie napisał: "Nie wiem, jak wyrazić moje zdumienie kiedy widzę chrześcijan wahających się, czy nadać Świętej Dziewicy tytuł Matki Boga. Skoro nasz Pan Jezus Chrystus jest Bogiem, jakże Dziewica, która Go zrodziła, nie może być Matką Boga? Apostołowie nauczyli nas tej prawdę, chociaż słowo Theotokos nie występuje w ich pismach. Święci Ojcowie nigdy nie wahali się używać terminu... Być może zapytacie mnie: "Czy zatem Święta Dziewica była Święta Dziewica Matką Bóstwa? Wiemy, że Słowo Przedwieczne istniało przed Maryją i że od wieczności przebywa w łonie Ojca. Ale we Wcieleniu jest Tajemnica, którą możemy w pewnym stopniu porównać do tej, która dotyczy ludzkiego pokolenia. Wszyscy ludzie, którzy kiedykolwiek się urodzili, składają się z duszy i ciała. Nasze matki dały nam cielesną substancję, w którą Bóg włożył duszę. Ten fakt ten nie przeszkadza nam w stwierdzeniu, że urodziły one człowieka... Połączenie duszy i ciała tworzy jedną osobę, którą nazywamy człowiekiem, dlatego ta która rodzi człowieka jest naprawdę jego matką. W ten sam sposób, w jaki dusza jest połączona tak ściśle z ciałem - tak nierozerwalnie, że nie można ich rozdzielić w osobie ludzkiej bez zniszczenia człowieka. Wcieleniu Słowo zostało zjednoczone z ludzką naturą. aby narodzić się w jednej i niepodzielnej Osobie Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Boga".

 W ciągu ostatnich 33 lat istnienia Seminarium Mater Dei, było wiele wspaniałych przykładów macierzyńskiej opieki Matki Bożej nad naszym seminarium. Najnowszym z nich było nabycie naszej 10-akrowej nieruchomości 3 lata temu na wsi w Iowa. Każdego ranka po tym jak skończę dwie lekcje z uczniami szkoły średniej w Omaha, jadę uczyć w seminarium i dokładnie cieszyć się malowniczymi wzgórzami z pięknymi drzewami i niekończącymi się akrami pól kukurydzy, soi i lucerny. Kiedy przyjeżdżam do seminarium, jestem otoczony atmosferą, która jest pełna spokoju i ciszy, tak sprzyjająca medytacji i refleksji. Nasza Błogosławiona Matka Boża z pewnością zadbała o to, abyśmy mieli środki finansowe na zakup tej nieruchomości, a ona przypomina mi święty dom w Nazarecie, w którym Jezus, Maryja i Józef pokornie żyli.

 To samo można powiedzieć o naszym nowicjacie w zachodnim Kolorado i naszym wyższym seminarium zakonnym i niższym w północnym Idaho. Położone daleko od miasta, atmosfera jest tak bardzo pomocna w skupieniu i zjednoczenia z Bogiem. 

 W tym numerze naszego seminaryjnego biuletynu zamieszczamy zdjęcia naszych świeckich seminarzystów w Omaha, naszych zakonnych postulantów i nowicjuszy w Colorado, oraz naszych seminarzystów zakonnych i mniejszych w Idaho. Jak ważna jest praca seminariów i nowicjatu! Jak czytamy w Piśmie Świętym, „Abowiem co będzie siał człowiek, to téż będzie żął.”  Te domy formacji duchowej zapewnią Matce Najświętszej m.in. Seminarium Mater Dei – klerycy i seminarzyści, Kościół ze swoimi przyszłymi kapłanami i zakonnikami. 

 Cieszę się z tego, że rok po roku uczę seminarzystów. To nie tylko ich kształci, ale także utrzymuje na pierwszym miejscu zasady teologii moralnej i prawa kanonicznego na pierwszym miejscu w moim umyśle. Jest to wielka pomoc, gdy księża dzwonią do mnie z pytaniami, a ja mogę im łatwo udzielić odpowiedzi z podaniem dokładnych tekstów z różnych ksiąg teologii i prawa kanonicznego. Oprócz modlitwy i studiów, seminarzyści w Iowa byli zajęci modyfikacją nowych ławek do kaplicy seminaryjnej, w renowacji gotyckiego ołtarza dla naszego nowego kościoła w Alabamie, oraz instalacją piwnicy do przechowywania żywności. Jako Środkowy Zachód jest spichlerzem dla rolnictwa, duże darowizny żywności są wielką pomocą w wyżywieniu księży, zakonników, seminarzystów i studentów z internatem. Tylko w zeszłym tygodniu, dwie tony ziemniaków zostały uprzejmie ofiarowane przez dużą firmę z północno-środkowej Nebraski.



 Tegoroczna Konferencja Fatimska będzie wyjątkowa, z udziałem zarówno biskupa Martina Davili (Meksyk) jak i biskupa Pio Espina (Argentyna), którzy dołączą do nas na wykłady, zajęcia i działania na cześć Matki Bożej Fatimskiej. Tematem październikowej konferencji są słowa z Księgi Rodzaju, które Bóg wypowiedział do szatana: "Ona zetrze głowę twoję". Nigdy nie zapominajmy, by nosić naszą duchową broń w walce przeciwko światu, ciału i diabłu – brązowy szkaplerz i święty różaniec.

Z moimi modlitwami i błogosławieństwem,

ks. Bp. Marek A. Pivarunas, CMRI

Przetłumaczono z www.DeepL.com/Translator (wersja darmowa)

Cytaty z Pisma św. za: Biblia łacińsko-polska czyli Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu (podług tekstu łacińskiego Wulgaty i przekładu polskiego x. Jakóba Wujka T.J., z komentarzem Menochiusza T.J.), wydanie x. S. Kozłowskiego, prałata katedry wileńskiej. Wilno, 1864.

Tytuł, zredagowanie tekstu i dołączenie cytatów z polskiego wydania P.Ś. : red. Myśli Katolickiej

Źródlo: https://www.materdeiseminary.org/wp-content/uploads/2022/10/10-22-OCTOBER-Adsum.pdf

Za: https://myslkatolicka.blogspot.com/2022/10/j-exc-bp-marek-pivarunas-cmri-list.html